ŠKODA MAANTIECUP

 

ŠKODA MAANTIECUP -kilpailuohjelma 2017 

 

No

aika

kilpailu

paikka/ seura

 

1

22.4.

TS kortteli

Turku/ TuUL

kortteliajo

2

21.5.

Rosendahl GP

Tampere/ TY

yhteislähtö

3

11.6.

Porvoon ajo

Porvoo/ Akilles

videokooste

4

23.7.

Willimiesajot

Lappeenranta

yhteislähtö

5

27.8.

Velotour

Helsinki

yhteislähtö

6

09.-10.9.

Syysetapit

Kankaanpää/ PoTa

etappiajo

           

 

ŠKODA MAANTIECUP 2017 PISTEET 4. OSAKILPAILUN JÄLKEEN (23.7.17) (mn)

 

 Naiset  123456yht
1KangasMinna-MariaIK-321530302500100
2PensaariPiaTVC30025300085
3PuskalaViiviCCH172517160075
4KangaskokkoSuviAHH201620140070
5SyrjäMaijaAHH161414130057
6GröndahlAntoniaIK-322501100036
7JäpöläAnna-MariaPoTa917900035
8EllmenAnniTVC8121300033
9PurhonenTatjaCCH0201200032
10LahtiEmmaKäTa129800029
11SalovaaraHeiniAHH1411200027
12AffolterUllaIBD1101500026
13OngerHeidiIK-32005200025
14JoronenHannaIBD700170024
15JokioKatiIBD1013000023
16Törmänen RosaIK-32001600016
17SiimesPaulaIBD000150015
18VäinöläKirsiUP015000015
19HämäläinenAinoKorsKa130000013
20LehtonenKatriKoiIsku010300013
21VirtanenNiinaKoPy000120012
22SuvisaariVilhelmiinaIK-3256000011
23LehtinenEvaStanga001000010
24SiiriäinenLottaStanga0800008
25KansikasSofiaP-P0700007
26SalmelaKaisaKorsKa0070007
27EklundKaroliinaAHH6010007
28SiimesPaulaIBD0060006
29TenhunenHeidiUP0040004
30AhtosaloAnniinaKorska4000004
31UusivirtaMinnaTuUL3000003
           
 Miehet  123456yht
1PökäläSamuelTWL30300120072
2LarsenTrondTeam Larunpyörä02025200065
3HänninenAleksiTWL0250250050
4PyykkönenAimoAkilles15150170047
5HietalaJuhanaCCH1616040036
6TurunenMikaelIBD0170140031
7MartikainenTommiGIF-Chebici000300030
8PotSebastiaanWest-Frisa003000030
9BirlingNikiIBD4016100030
10SeppäLauriGIF-Chebici901520026
11HalmeSasuFF-RR250000025
12KantolaVilleTeam Larunpyörä814030025
13NiemiJarkkoGIF-Chebici1000130023
14MäenpääEeroIBD021450021
15PentonNilsStockholm CK002000020
16UusiperheJesseGIF-Chebici200000020
17KaislavuoJesseTWL130700020
18PikkarainenTimoGIF-Chebici118000019
19PietikäinenSauliTWL070110018
20HelminenMattiCCH001700017
21VtyurinAntonVelosport170000017
22RatilainenTuomasJäPy000160016
23NurmiRoopeTWL000150015
24RedakovDaniilVelosport140000014
25ManninenMattiKoiIsku001300013
26HämäläinenJanneGIF-Chebici013000013
27MoncorgePierreStockholm CK001200012
28KangaskokkoJuha OTC012000012
29LinderMarcusStSK120000012
30VenedelinKarlOtepää001100011
31RelantoErikTuUL011000011
32HänninenJaakkoTWL001000010
33ErikssonRasmusGIF-Chebici010000010
34MalviniemiArttuGIF-Chebici0009009
35VainionpääOskariTWL0090009
36PessiJoonasFF-RR0900009
37BacklundKennetNCK0008008
38StriidsbergTobiasStockholm CK0080008
39VilleKantolaIK-328000008
40KesonenAnssiRBF0007007
41LuotoVilleKäTa-OTC7000007
42KuznetcovDmitriiVelosport0006006
43OjalaHenrikTVC/Team EVOC0060006
44HujanenJaniRBF0600006
45StridsbergTobiasStSK6000006
46Haakman TinoWest-Frisa0050005
47RepoIlmariJyPs0500005
48MielikäinenOttoAkilles5000005
49KanervaHiskiFF-RR0040004
50Elmgren JanCCH0400004
51KoskiOlliIBD0310004
52StrelkovNikitaVenäjä0030003
53EklundErikAkilles3000003
54PrangelKriskoOtepää0020002
55KolehmainenOttoTWL2000002
56AaltoMikkoJurVo0001001
57NummelaKlausJäPy0100001
58GoeschHenrikTuUL1000001

ŠKODA MAANTIECUP KILPAILUSÄÄNNÖT 2017

 

Škoda Maantiecup -kilpailuissa noudatetaan UCI:n, Suomen Pyöräilyunionin ja näitä Škoda Maantiecup -kilpailusääntöjä sekä kilpailunjärjestäjän antamia kilpailumääräyksiä.

 

Kilpailulähdöt ja kilpailuluokat

1) Lähtö M-Eite + M-18

2) Lähtö N-Elite + N-18

Kilpailun yhteydessä voidaan ajaa myös muita luokkia.

 

Osanotto-oikeus

Škoda Maantiecup -osakilpailuissa osanotto-oikeus on niillä kilpailijoilla, joilla on SPU:n sääntöjen mukainen voimassa oleva kilpailulisenssi. Kukin kilpailija kilpailee ensisijaisesti kilpailulisenssinsä mukaisessa kilpailuluokassa.

Kilpailija voi halutessaan ajaa myös kilpailuluokassa, johon hänellä kansallisten kilpailujen sääntöjen mukaan on osanotto-oikeus ja ko. kilpailun tuomaristo on hänelle kilpailusääntöjen mukaisesti osanotto-oikeuden myöntänyt.

Kilpailija voi käyttää lähdössä enimmillään niitä välityksiä, jotka SPU:n sääntöjen mukaisesti ovat suurimmat sallitut välitykset siinä kilpailuluokassa jossa hän kilpailee ja hänelle on kilpailulisenssi myönnetty.

 

2.2.023 Juniorimiesten ja -naisten suurin sallittu välitys on yhdellä poljinkierroksella 793 senttiä (7,93 m).

M/N-18 Juniors 793 cm.

 

Myös ulkomaalaiset kilpailijat voivat osallistua Škoda Maantiecup -kilpailuun kuten suomalaiset kilpailijat ja heidän Škoda Maantiecup -osakilpailuissa saavuttamat pisteet huomioidaan myös Škoda Maantiecup -kokonaiskilpailussa.

 

Škoda Maantiecup -pisteet

Škoda Maantiecup -pisteet jaetaan lähdön mukaan:

1) M-Elite + M-18

2) N-Elite + N-18

Škoda Maantiecup -osakilpailuista jaetaan pisteet kilpailijan näiden osakilpailuiden sijoittumisen perusteella.

 

Mikäli kahdella tai useammalla kilpailijalla on sama kokonaispistemäärä, tällöin paremmat

osakilpailujen sijoitukset ratkaisevat kokonaiskilpailun järjestyksen (kenellä on eniten ensimmäisiä sijoja jne.). Jos osakilpailusijoituksetkin ovat tasan, ratkeaa kokonaissijoitus sen eduksi, jolla jälkimmäisessä osakilpailussa on ollut parempi sijoitus. Sijasta kuusi eteenpäin tasapisteissä olevien sijoitukset jaetaan. Škoda Maantiecup -osakilpailuihin sisältyvissä etappi- ja yhteiskilpailuissa huomioidaan kokonaiskilpailun sijoitukset.

 

Škoda Maantiecup -osakilpailuissa huoltoautojen järjestys määräytyy Škoda Maantiecupin sen hetkisen kokonaistilanteen mukaisesti; Yhteispisteissä 1. sijoittuneen joukkueenjohtajien kokoukseen osallistuvan kilpailijan seura/joukkue saa numeron yksi (1) jne.

 

Osakilpailuissa ajettavien aika-ajojen lähtöjärjestys määräytyy Škoda Maantiecupin yhteispisteiden tilanteen mukaan käänteisessä järjestyksessä. Ensimmäisessä osakilpailussa järjestys arvotaan.

 

 

Škoda Maantiecup -kilpailuohjelma 2017

 

No aika kilpailu paikka/ seura

1.  22.4. TS kortteli Turku/TuUL

2.  21.5. Rosendahl GP Tampere/TY

3.  11.6. Porvoon ajo Porvoo/PoA

4.  23.7. Willimiesajot Lappeenranta/LrPy

5.  27.8. Velotor Helsinki/Velotour

6.  9.-10.9. Syysetapit Kankaanpää/PoTa

 

Škoda Maantiecup-kilpailussa kokonaispisteissä huomioidaan kaikki osakilpailut

 

 

 

ŠKODA MAANTIECUP 2016  pisteet 2016 >>>
 

Kauden 2016 kooste YLE Areena    Videokoosteet kauden 2016 osakilpailuista