ŠKODA MAANTIECUP

 

ŠKODA MAANTIECUP -kilpailuohjelma 2017 

 

No

aika

kilpailu

paikka/ seura

 

1

22.4.

TS kortteli

Turku/ TuUL

kortteliajo

2

21.5.

Rosendahl GP

Tampere/ TY

yhteislähtö

3

11.6.

Porvoon ajo

Porvoo/ Akilles

yhteislähtö

4

23.7.

Willimiesajot

Lappeenranta

yhteislähtö

5

27.8.

Velotour

Helsinki

yhteislähtö

6

09.-10.9.

Syysetapit

Kankaanpää/ PoTa

etappiajo

           

 

ŠKODA MAANTIECUP 2017 PISTEET 3. OSAKILPAILUN JÄLKEEN (mn)

 

 Naiset  123456yht
1KangasMinna-MariaIK-32/Team Toni&Toni15303000 75
2PuskalaViiviCCH17251700 59
3KangaskokkoSuviAHH20162000 56
4PensaariPiaTVC3002500 55
5SyrjäMaijaAHH16141400 44
6GröndahlAntoniaIK-32/Team Toni&Toni2501100 36
7JäpöläAnna-MariaPoTa917900 35
8EllmenAnniTVC8121300 33
9PurhonenTatjaCCH0201200 32
10LahtiEmmaKäTa129800 29
11SalovaaraHeiniAHH1411200 27
12AffolterUllaIBD1101500 26
13JokioKatiIBD1013000 23
14Törmänen RosaIK-32/Team Toni&Toni001600 16
15VäinöläKirsiUP015000 15
16HämäläinenAinoKorsKa130000 13
17LehtonenKatriKoiIsku010300 13
18SuvisaariVilhelmiinaIK-32/Team Toni&Toni56000 11
19LehtinenEvaStanga001000 10
20SiiriäinenLottaStanga08000 8
21KansikasSofiaP-P07000 7
22SalmelaKaisaKorsKa00700 7
23JoronenHannaIBD70000 7
24EklundKaroliinaAHH60100 7
25SiimesPaulaIBD00600 6
26OngerHeidiIK-32/Team Toni&Toni00500 5
27TenhunenHeidiUP00400 4
28AhtosaloAnniinaKorska40000 4
29UusivirtaMinnaTuUL30000 3
           
 Miehet  123456yht
1PökäläSamuelTWL3030000 60
2LarsenTrondTeam Larunpyörä0202500 45
3HietalaJuhanaCCH1616000 32
4PotSebastiaanWest-Frisa003000 30
5PyykkönenAimoAkilles1515000 30
6HänninenAleksiTWL025000 25
7HalmeSasuFF-RR250000 25
8SeppäLauriGIF-Chebici901500 24
9PentonNilsStockholm CK002000 20
10UusiperheJesseGIF-Chebici200000 20
11BirlingNikiIBD401600 20
12KaislavuoJesseTWL130700 20
13PikkarainenTimoGIF-Chebici118000 19
14HelminenMattiCCH001700 17
15TurunenMikaelIBD017000 17
16VtyurinAntonVelosport170000 17
17MäenpääEeroIBD021400 16
18KantolaVilleTeam Larunpyörä014000 14
19RedakovDaniilVelosport140000 14
20ManninenMattiKoiIsku001300 13
21HämäläinenJanneGIF-Chebici013000 13
22MoncorgePierreStockholm CK001200 12
23KangaskokkoJuha OTC012000 12
24LinderMarcusStSK120000 12
25VenedelinKarlOtepää001100 11
26RelantoErikTuUL011000 11
27HänninenJaakkoTWL001000 10
28ErikssonRasmusGIF-Chebici010000 10
29NiemiJarkkoGIF-Chebici100000 10
30VainionpääOskariTWL00900 9
31PessiJoonasFF-RR09000 9
32StriidsbergTobiasStockholm CK00800 8
33VilleKantolaIK-3280000 8
34PietikäinenSauliTWL07000 7
35LuotoVilleKäTa-OTC70000 7
36OjalaHenrikTVC/Team EVOC00600 6
37HujanenJaniRBF06000 6
38StridsbergTobiasStSK60000 6
39Haakman TinoWest-Frisa00500 5
40RepoIlmariJyPs05000 5
41MielikäinenOttoAkilles50000 5
42KanervaHiskiFF-RR00400 4
43Elmgren JanCCH04000 4
44KoskiOlliIBD03100 4
45StrelkovNikitaVenäjä00300 3
46EklundErikAkilles30000 3
47PrangelKriskoOtepää00200 2
48KolehmainenOttoTWL20000 2
49NummelaKlausJäPy01000 1
50GoeschHenrikTuUL10000 1

 

ŠKODA MAANTIECUP KILPAILUSÄÄNNÖT 2017

 

Škoda Maantiecup -kilpailuissa noudatetaan UCI:n, Suomen Pyöräilyunionin ja näitä Škoda Maantiecup -kilpailusääntöjä sekä kilpailunjärjestäjän antamia kilpailumääräyksiä.

 

Kilpailulähdöt ja kilpailuluokat

1) Lähtö M-Eite + M-18

2) Lähtö N-Elite + N-18

Kilpailun yhteydessä voidaan ajaa myös muita luokkia.

 

Osanotto-oikeus

Škoda Maantiecup -osakilpailuissa osanotto-oikeus on niillä kilpailijoilla, joilla on SPU:n sääntöjen mukainen voimassa oleva kilpailulisenssi. Kukin kilpailija kilpailee ensisijaisesti kilpailulisenssinsä mukaisessa kilpailuluokassa.

Kilpailija voi halutessaan ajaa myös kilpailuluokassa, johon hänellä kansallisten kilpailujen sääntöjen mukaan on osanotto-oikeus ja ko. kilpailun tuomaristo on hänelle kilpailusääntöjen mukaisesti osanotto-oikeuden myöntänyt.

Kilpailija voi käyttää lähdössä enimmillään niitä välityksiä, jotka SPU:n sääntöjen mukaisesti ovat suurimmat sallitut välitykset siinä kilpailuluokassa jossa hän kilpailee ja hänelle on kilpailulisenssi myönnetty.

 

2.2.023 Juniorimiesten ja -naisten suurin sallittu välitys on yhdellä poljinkierroksella 793 senttiä (7,93 m).

M/N-18 Juniors 793 cm.

 

Myös ulkomaalaiset kilpailijat voivat osallistua Škoda Maantiecup -kilpailuun kuten suomalaiset kilpailijat ja heidän Škoda Maantiecup -osakilpailuissa saavuttamat pisteet huomioidaan myös Škoda Maantiecup -kokonaiskilpailussa.

 

Škoda Maantiecup -pisteet

Škoda Maantiecup -pisteet jaetaan lähdön mukaan:

1) M-Elite + M-18

2) N-Elite + N-18

Škoda Maantiecup -osakilpailuista jaetaan pisteet kilpailijan näiden osakilpailuiden sijoittumisen perusteella.

 

Mikäli kahdella tai useammalla kilpailijalla on sama kokonaispistemäärä, tällöin paremmat

osakilpailujen sijoitukset ratkaisevat kokonaiskilpailun järjestyksen (kenellä on eniten ensimmäisiä sijoja jne.). Jos osakilpailusijoituksetkin ovat tasan, ratkeaa kokonaissijoitus sen eduksi, jolla jälkimmäisessä osakilpailussa on ollut parempi sijoitus. Sijasta kuusi eteenpäin tasapisteissä olevien sijoitukset jaetaan. Škoda Maantiecup -osakilpailuihin sisältyvissä etappi- ja yhteiskilpailuissa huomioidaan kokonaiskilpailun sijoitukset.

 

Škoda Maantiecup -osakilpailuissa huoltoautojen järjestys määräytyy Škoda Maantiecupin sen hetkisen kokonaistilanteen mukaisesti; Yhteispisteissä 1. sijoittuneen joukkueenjohtajien kokoukseen osallistuvan kilpailijan seura/joukkue saa numeron yksi (1) jne.

 

Osakilpailuissa ajettavien aika-ajojen lähtöjärjestys määräytyy Škoda Maantiecupin yhteispisteiden tilanteen mukaan käänteisessä järjestyksessä. Ensimmäisessä osakilpailussa järjestys arvotaan.

 

 

Škoda Maantiecup -kilpailuohjelma 2017

 

No aika kilpailu paikka/ seura

1.  22.4. TS kortteli Turku/TuUL

2.  21.5. Rosendahl GP Tampere/TY

3.  11.6. Porvoon ajo Porvoo/PoA

4.  7.8. Willimiesajot Lappeenranta/LrPy

5.  27.8. Velotor Helsinki/Velotour

6.  9.-10.9. Syysetapit Kankaanpää/PoTa

 

Škoda Maantiecup-kilpailussa kokonaispisteissä huomioidaan kaikki osakilpailut

 

 

 

ŠKODA MAANTIECUP 2016  pisteet 2016 >>>
 

Kauden 2016 kooste YLE Areena    Videokoosteet kauden 2016 osakilpailuista